Pompa split czy monoblok?

Pompa ciepła split czy monoblok?

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do ogrzewania domów i budynków użyteczności publicznej. Zapewniają wysoką efektywność energetyczną, niskie koszty eksploatacji i przyjazność dla środowiska. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje na temat pomp ciepła, ich rodzajów i zastosowań, a także opowiemy o możliwościach montażu pomp ciepła w Sieradzu,  Zduńskiej Woli, Wieluniu  i okolicach Wieruszowa.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera ciepło z otoczenia (np. z powietrza, wody lub gruntu) i podnosi jego temperaturę za pomocą sprężarki. Następnie ciepło to jest przekazywane do instalacji ogrzewania centralnego lub ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła zużywa niewielką ilość energii elektrycznej do napędzenia sprężarki, dzięki czemu jest bardzo oszczędna i ekologiczna.

Pompy ciepła można podzielić ze względu na źródło ciepła i sposób jego pobierania. Najpopularniejsze są pompy ciepła powietrzne – pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego za pomocą wentylatora i wymiennika ciepła. Są najprostsze w montażu i najtańsze w zakupie, ale mają niższą sprawność przy niskich temperaturach zewnętrznych.

Pompy ciepła typu SPLIT i MONOBLOK to tak naprawdę dwa takie same urządzenia. Różnica polega na tym, że pompy ciepła typu SPLIT są pod względem produkcji łatwiejsze do wykonania. W pompach typu MONOBLOK dba się o akustykę. To urządzenia duże, estetyczne, zaizolowane akustycznie, więc ciche podczas pracy, oraz zaizolowane termicznie 1.

W przypadku pomp SPLIT z urządzenia umieszczonego na zewnątrz “wychodzi” czynnik chłodniczy, natomiast pompy ciepła MONOBLOK doprowadzają wodę bezpośrednio do centralnego ogrzewania lub zasobnika CWU .

Scroll to Top