Pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania i ciepłej wody nowości 2023

Pompa ciepła w domu pozwala na ekonomicznie i bezobsługowo ogrzewać pomieszczenia (C.O.) oraz ciepłą wodę użytkową (C.W.U).

Pompy powietrze woda lub powietrze powietrze pozyskujące energię z powietrza mogą być stosowane zarówno w nowym budownictwie, jak i w modernizowanych budynkach.

Jeżeli poszukujesz ekonomicznego źródła ogrzewania CO i C.W.U, to naprawdę warto przyjrzeć się bliżej nowoczesnym modelom pompy ciepła typu powietrze woda. 

Odpowiedzi na te pytania i wiele ciekawych informacji na temat pomp ciepła powietrze woda, znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści artykułu - kliknij w link aby rozpocząć

panasonic seria k oferta 800x450 1

Pompa ciepła powietrze-woda do C.O.  i C.W.U. 

 

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem bazującym na energii odnawialnej, bowiem pozyskuje ją z powietrza czyli dolnego źródła. Dzięki temu może służyć do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz grzania ciepłej wody użytkowej CWU. Pompa wykorzystująca powietrze z zewnątrz może działać w układzie powietrze-powietrze (klimatyzator z funkcją grzania) lub powietrze-woda czyli popularna pompa ciepła. W tym pierwszym, urządzenie służy do ogrzewania budynków, zaś pompy ciepła powietrze woda mogą z powodzeniem ogrzewać budynek (C.O) jak i przygotowywać ciepłą wodę użytkową w skrócie C.W.U.

Możliwość zastosowania pomp ciepła do CO i CWU, dbałość o środowisko i ekonomiczne i bezobsługowe ogrzewanie budynków przyczyniły się do dużej i stale rosnącej popularności pomp ciepła powietrze-woda. Co więcej, dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż dolne źródło energii, czyli powietrze jest ogólnodostępne. Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku to modele inwertorowe, które są w stanie płynnie dopasować moc do aktualnego zapotrzebowania energetycznego w danym budynku. Starsze rozwiązanie to sprężarki on-off.

Jaka moc pompy ciepła powietrze woda jest potrzebna?

Dobór mocy grzewczej pompy ciepła powietrze woda zależy od wielu czynników, takich jak:

  • rok budowy,
  • bryła budynku,
  • powierzchnia do ogrzania,
  • lokalizacja inwestycji
  • określenie strefy klimatycznej inwestycji
  • izolacja termiczna budynku,
  • ilość mieszkańców, 
  • rodzaj ogrzewania: grzejniki, podłogówka,
  • wydajność systemu grzewczego.

Przy doborze mocy grzewczej (w KW) pompy ciepła powietrze-woda należy również wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia. W użytkowaniu pomp ważna jest zasada, im niższa temperatura na zewnątrz, tym większa moc grzewcza jest potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Typowa temperatura doboru pompy ciepła to wartość 20-23 stopni Celsjusza.

Jak wyliczamy zapotrzebowanie na ciepło dla nowego domu?

 Potrzebną moc pompy ciepła najłatwiej obliczyć mnożąc jego powierzchnię przez zapotrzebowanie cieplne. Przykładowo dom o powierzchni 100 m2 i zapotrzebowaniu ok. 50 kWh/m2 potrzebuje urządzenia o mocy 5000W czyli 5 kWh. Z pewnością warto też określić projektowe obciążenie cieplne budynku, bowiem moc pompy ciepła powietrze woda zmienia się w zależności od temperatury dolnego źródła ciepła czyli powietrza zewnętrznego. Znając projektowe obciążenie budynku z łatwością można określić jaka moc będzie potrzebna, gdy temperatura na dworze spadnie, na przykład do -10 stopni Celsjusza. Zapraszamy do skorzystania z aplikacji doboru mocy pompy ciepła.

Warto pamiętać, że dobór za małej mocy grzewczej może prowadzić do niedostatecznego ogrzewania pomieszczeń. Powoduje to utratę efektywności inwestycji, ponieważ pompa wspomagać będzie się grzałkami w zbyt dużym zakresie pracy. Dobór zbyt dużej mocy pompy do budynku to zwiększone zużycie energii i wyższe koszty eksploatacji oraz tzw. „taktowania pompy ciepła” czyli szybszego zużycia sprężarki  ważnego elementu w pompie ciepła. W wielu przypadkach, najlepszym sposobem na dobranie odpowiedniej mocy grzewczej jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który dokona odpowiedniego obliczenia i zaproponuje optymalną moc dla Twojego budynku.

Zasada działania i podstawowe elementy pompy ciepła powietrze woda (czynnik grzewczy, sprężarka) 

Technologia pomp ciepła jest oparta na prostych mechanizmach i zasadach termodynamiki, które wykorzystuje się w wielu urządzeniach domowych, na przykład zamrażarkach. Powietrzna pompa ciepła jak i pompa ciepła powietrze woda składają się ze sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego oraz parownika i pozostałych elementów elektroniki. Ważnym elementem który każdy system musi posiadać to czynnik chłodniczy (R410A, R32, R290), czyli ciecz, która krąży po układzie freonowym pobierając i przekazując energię cieplną. 

Zasada działania pompy ciepła powietrze/woda polega na tym, że kiedy czynnik chłodniczy pobiera energię z powietrza w układzie, ciśnienie robocze i temperatura wzrastają. Dzięki kompresorowi czyli sprężarce ciecz zamienia się w gaz i trafia do skraplacza, gdzie przekazuje ciepło do sprzętu. Czynnik w postaci gazowej przepływa przez zawór rozprężny, a ciśnienie i temperatura spadają w układzie. W tym momencie cały cykl zaczyna się od nowa. Jeśli system jest przystosowany również do chłodzenia pomieszczeń, to cały proces jest odwrotny, co oznacza, że czynnik pobiera ciepło z wody i oddaje je na zewnątrz.

Rodzaje pomp ciepła i modele pomp ciepła powietrze-woda. Jaką pompę ciepła wybrać ?

Pompy ciepła typu monoblok

Pompy ciepła monoblok składa się z jednej jednostki, w której znajduje się całe urządzenie tj. sprężarka, wymiennik ciepła, parownik oraz elektronika. Urządzenia te są stosowane zarówno w nowych, jak i w modernizowanych budynkach, gdzie ciepło pochodzi z różnych źródeł np. powietrza.

 Wiele zalet pompy ciepła monoblokowej pierwsza to  łatwy montaż i niskie koszty instalacji w porównaniu z innymi rodzajami pomp ciepła. Ponadto, dzięki temu, że cała jednostka jest zamknięta w jednym obudowie, wymagają one mniej miejsca na instalację.

Wady pompy  typu monoblok to przede wszystkim utrata ciepła w trakcie przepływu podgrzanej wody. Zwiększenie odległości do pompy ciepła zlokalizowanej na zewnątrz budynku do instalacji grzewczej, zwiększa utratę energii cieplnej. Koniecznością montażu pomp monoblok jest ochrona ich przed mrozem. W przypadku przerwy w dostawie prądu w pracy pompy ciepła monoblok może dojść do zatoru z lodu w przewodach. Może się tak stać na skutek zatrzymania pompy obiegowej w wyniku zaniku prądu. Skutkiem będzie rozsadzenie układu i awaria pompy ciepła nie podlegająca gwarancji producenta. Dlatego koniecznością jest szczególna dbałość o termoizolację przewodów wodnych. oraz zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przeciw zamarznięciu czynnika grzewczego np. Glikol, by-pass, zawory antyzamrożeniowe itd. Monoblok jest też droższy w zakupie niż jego odpowiednik (split) złożony z dwóch jednostek. 

Pompy ciepła typu split

Pompy ciepła typu split  składają się z dwóch głównych elementów:

  • zewnętrznej zainstalowanej na zewnątrz budynku i odpowiada za pobieranie ciepła z powietrza i zamianę w ciepło
  • wewnętrzna jest zazwyczaj zainstalowana wewnątrz budynku i odpowiedzialna jest za podgrzanie wody/ glikolu i rozprowadzeniu do instalacji hydraulicznej.

Zaletami pomp ciepła typu split jest wydajność, energooszczędność i bezobsługowość oraz brak problemu z zamarzaniem podczas braku zasilania.

Wielkie mrozy a działanie pompy ciepła? – kiedy przestaje działać ? 

Pompa ciepła do CO i CWU działa na zasadzie pobierania ciepła z jednego źródła i przekazywania go do innego źródła, a nie na zasadzie wytwarzania ciepła. Dlatego też może ona działać w temperaturze nawet do -28 stopni Celsjusza, z tym, że im niższa temperatura na zewnątrz, tym mniejsza może być efektywność i wydajność jej działania.  Reasumując, podczas większych mrozów pompa ciepła będzie działać, ale będzie potrzebowała więcej energii elektrycznej, aby utrzymać odpowiednią tj. zadana temperaturę w pomieszczeniach. Rozwiązaniem takiego problemu może być stworzenie systemu opartego na równoległej pracy dwóch źródeł ciepła np. pompy oraz grzałki elektrycznej lub pompy i kotła gazowego.

Decydując się na zakup pompy ciepła powietrze woda, warto wiedzieć, co to jest punkt biwalentny i że pompy mogą funkcjonować w kilku układach:

  • Monowalentnym (sama pompa bez grzałki) – w tym przypadku  pompa ciepła stanowi jedyne źródło ciepła, musi zatem pokryć 100% zapotrzebowania w każdych warunkach pogodowych – mało popularne rozwiązanie
  • Biwalentnym monoenergetycznym (pompa + grzałka)  pompa ciepła powietrze woda dostarcza ciepło samodzielnie tylko do określonej wartości temperatury zewnętrznej czyli tak zwanego punktu biwalentnego. Jeśli temperatura spadnie poniżej wskazanej wartości, pompa zaczyna współpracować z dodatkowym źródłem energii czyli grzałką, które korzysta z tej samej formy energii końcowej, np. z grzałką.

Jakie elementy i akcesoria mogą się przydać podczas montażu lub są niezbędne?

Instalacja i montaż pompy ciepła powietrze-woda obejmuje cztery główne części:

  • pompę ciepła – typu split czy monoblok
  • układ hydrauliczny- zbiornik C.W.U., bufor ciepła, zawór przełączający, pompy obiegowe i cyrkulacyjne, filtry, separatory itd  
  • układ zasilania i sterowania pompą ciepła – odpowiednie zabezpieczenia, wyłączniki różnicowoprądowe itd.
  • system centralnego ogrzewania – grzejniki, ogrzewanie podłogowe, klimakonwektory 

Do poprawnego skonstruowania całego systemu potrzebny jest projekt odpowiedni dobór elementów i akcesoriów. Przykładowo w pompach ciepła powietrze-woda typu split do połączenia jednostki zewnętrznej z wewnętrzną potrzebny jest:

  • odpowiedni rodzaj rur miedzianych (freonowych)
  • przewodów elektrycznych
  • przewodów komunikacyjnych 
  • odpowiednia izolacja termiczna

Budując lub modernizując układ hydrauliczny…

 Instalację hydrauliczna warto wyposażyć  w dobrej jakości i odpowiedniej do mocy pompy ciepła materiały tzn:

  • rury z odpowiednią średnicą przepływu czynnika
  • pompy obiegowe, pompy cyrkulacyjne do C.W.U
  • filtry siatkowe z magnesem,
  • separator cząstek stałych
  • odpowietrzniki automatyczne lub ręczne
  • grupy Bezpieczeństwa C.O, C.W.U
  • naczynia przeponowe
  • zawory, kształtki,  itd…

Pełną ofertę akcesoriów oraz elementów montażowych do samodzielnego montażu hydraulicznego znajdziesz w naszym sklepie sklep.pompyciepla24.com

Wśród ważnych elementów warto  wyróżnić zbiorniki CWU

Wśród ważnych elementów warto  wyróżnić zbiorniki CWU, które są ważnym elementem współpracy z pompą ciepła, niezależnie od jej rodzaju (split czy monoblok).

Standardowa pojemność takiego zbiornika C.W.U wynosi od 200 do 400 litrów, co w zupełności zaspokaja potrzeby 4-5 osobowej rodziny. 

Ważne jest również sterowanie np. czujnik temperatury zewnętrznej, który pozwala kontrolować pracę pompy ciepła w krzywej grzewczej . Kolejnym elementem montażu pompy ciepła, a jednocześnie zabezpieczeniem urządzenia na zewnątrz budynku może być podpora montażowa jednostki zewnętrznej, czyli stabilny stojak.  W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy braku pewności, co do konieczności zastosowania niektórych z nich, warto skontaktować się z naszym specjalistą.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda w 2023?

Cena pompy ciepła powietrze woda zależy od kilku czynników, takich jak: marka urządzenia (producent), model, moc grzewcza, funkcje dodatkowe i montaż i elementy instalacji.  Ceny tego typu pomp zaczynają się od około 18 000 złotych za urządzenie o mocy grzewczej 3-5 kW, ale mogą wynosić nawet 50 000 złotych lub więcej dla urządzeń o większej mocy lub z dodatkowymi funkcjami, takimi bufor, dwa obiegi grzewcze. 

Cena zakupu samej pompy ciepła powietrze-woda to tylko część kosztów  ponieważ to tylko urządzenie.  Należy skalkulować  między innymi:

  • koszty montażu pompy ciepła,
  • koszty rur i przewodów,
  • koszty podłączenia do instalacji grzewczej
  • koszty podłączenia do instalacji elektrycznej
  • czyszczenie instalacji ogrzewania lub tylko płukanie

Mimo wszystko, oszczędności wygenerowane dzięki odnawialnym źródłom energii  przemawiają za tym, że inwestycja w pompę ciepła z pewnością się opłaca i zwraca się w ciągu kilku lat użytkowania.

Serwis pomp ciepła – ważny element użytkowania. 

Serwis pomp ciepła polega na okresowej obsłudze pompy celem utrzymania  sprawności i efektywności działania.  Pompy ciepła wymagają regularnej konserwacji i ewentualnych napraw w przypadku awarii. Podczas serwisu specjaliści dbają o utrzymanie jej optymalnej wydajności i bezpieczeństwa użytkowania.

Jesteśmy profesjonalistami, dbamy o komfort naszych Klientów
Poniżej kilka referencji od naszych Klientów

Super ! W Naszym domu montowała pompę ekipa Pana Mariusza. Pracowici, służyli fachowymi radami. Polecam tą firmę wszystkim, którzy chcą zmodernizować kotłownię

1682494692562 scaled
Wiesław
Nieciszów

Jestem zadowolony z rozwiązań, które mi zaproponowali i z samego wykonania, zresztą wykonywał instalacje u mojego sąsiada i on tez bardzo sobie chwali. Polecam

1682495174728
Marcin z
Mienic koło Wrocławia

Zdecydowanie polecam tę firmę. Atuty to: uczciwość, fachowość, terminowość jak również profesjonalizm i techniczna wiedza a także doradztwo. To wszystko w przystępnej cenie.

ogrzewanie podłogowe
Kasia
Wieluń

Masz pytania?
Zadzwoń  Telefon  tel: 792 007 378

Kontakt

Pompy ciepła, klimatyzacje, instalacje

Oddział Wrocław

Oddział Sieradz

social Media

Scroll to Top