Instalacja wodno-kanalizacyjna w domkach

Zbadanie potrzeb  inwestora, dobry przemyślany projekt, odpowiednio dobrane rury i kształtki oraz jakość wykonanej pracy i doświadczenie instalatora decydują o wysokiej jakości instalacji wodnej, która będzie niezawodna przez długie lata.

W momencie modernizowania starej instalacji lub układania nowej, musimy zadecydować z jakiego materiału zostanie ona wykonana. Do wyboru mamy elementy z miedzi,  tworzyw sztucznych oraz ich odmiany – zatem co wybrać?

Rury miedziane – wady i zalety.

Miedź jako materiał łatwo formowalny jest stosowany praktycznie w większości instalacji w budownictwie mieszkalnym: zarówno instalacje wodne, grzewcze, jak i klimatyzacyjne oraz pomp ciepła. Rury wykonane z tego metalu charakteryzuje bardzo dobra odporność na korozję i wysoką temperaturę. Są lekkie, trwałe, można je formować. W zależności od stopnia twardości, rury miedziane łączymy złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems.

Wyróżniamy następujące stopnie twardości rur miedzianych:

  • miękkie – symbol R 220,półtwarde – symbol R 250,
  • twarde – symbol R 290.

Dzięki gładkiej powierzchni ścian wewnętrznych, praktycznie nie zarastają kamieniem. Dużą zaletą jest ich bakterio statyczność, która zapobiega rozmnażaniu się mikroorganizmów. Przewody z miedzi prowadzone w pomieszczeniach nieogrzewanych należy dokładnie zaizolować, na przykład otulinami z pianki poliuretanowej, ponieważ miedź bardzo dobrze przewodzi ciepło. Z tego powodu w przypadku wykonania instalacji grzewczej niskotemperaturowej jest to kłopotliwe zjawisko ( utrata ciepła na rurociągach, wymagane dokładne izolowanie). Pamiętać jednak należy, aby brać pod uwagę pewne ograniczenia wynikające z zastosowania tychże systemów. Instalacje wykonane z miedzi nie powinny być łączone z grzejnikami aluminiowymi, ponieważ na styku tych materiałów powstaje korozja elektrochemiczna i dochodzi do nieszczelności. Dodatkowo w instalacjach miedzianych należy pamiętać, aby przestrzegać zalecanych prędkości przepływu wody – 0,3 i 0,5m/s, aby uniknąć „wycierania” miedzi ze ścianki rury, która jest dość cienka (1 mm dla rury DN15). Również woda nie powinna mieć odczynu pH powodującego wypłukiwanie jonów miedzi do wody (poniżej 7 PH). To zjawisko istotne przy instalacjach wodociągowych wykonanych z miedzi mniej wrażliwe w instalacjach c.o. Warto podsumować iż instalacja wykonana z miedzi jest niezawodna jednak miedz i złączki miedziane to najdroższy materiał do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody

Rury z tworzywa sztucznego – wady i zalety

Rury z tworzywa sztucznego cieszą się rosnącą popularnością. Są gładkie, lekkie i obojętne chemicznie. Nie korodują oraz nie gromadzą osadów. W dodatku tłumią wibracje i szumy powstające w czasie korzystania z instalacji wodnej.

Rury polipropylenowe (PP) wytwarza się je z kopolimeru, odmiany tworzywa bardziej elastycznej i mniej wytrzymałej od oryginału, ale mającej zestaw cech pożądanych dla rur przeznaczonych do wewnętrznych instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz grzewczych. Oprócz jednorodnych rur PP dostępna jest także ich ulepszona wersja – tak zwane rury stabilizowane, z warstwą aluminium albo zbrojeniem z włókna węglowego. Te dodatki zmniejszają rozszerzalność cieplną rur PP, więc mniej wydłużają się one w kontakcie z gorącą wodą (użytkową lub grzewczą), która nimi płynie. W instalacjach w budynkach mieszkalnych są używane trzy odmiany rur polipropylenowych (PP) różniące się cechami użytkowymi, o czym świadczą ich oznaczenia:

  • rury PP do wody zimnej – PN 10, PN 16 i PN 20,
  • rury PP do ciepłej użytkowej i grzewczych – PN 16 bądź PN 20.

Wymagany przebieg instalacji można uzyskać wyłącznie przez kielichowe zgrzewanie odcinków rur i kształtek systemowych co wydłuża proces instalacji oraz wymaga wykucia większych bruzd ze względu na wielkość kształtek.

Pracujemy na rurach: Kan Term, SigmaLI

Dobrym rozwiązaniem są rury wielowarstwowe PEX. Składają się z trzech warstw: zewnętrznej i wewnętrznej z polietylenu sieciowanego oraz z warstwy aluminium w środku (rury PEX-AL-PEX). Pod wpływem ciepła wydłużają się mniej niż inne rury, dlatego można z nich wykonać długie odcinki instalacji bez konieczności stosowania kształtek. Tego typu rury łatwo się obrabia i łączy  złączkami zaciskowymi wysokiej jakości  za pomocą profesjonalnej zaciskarki Rems .

Pracujemy na rurach: Wavin, Kan Term, Altech

 Tak więc należy rozważyć wykonanie instalacji nie tylko pomiędzy PP i miedzią, ale również pomiędzy rurami wielowarstwowymi PEX, które to wydają się najlepszym wyborem dla Inwestora. 

Reasumując My doradzamy, Inwestor wybiera.

Naszym zadaniem jest poinformowanie klienta o wadach i zaletach każdej instalacji. Dość często wybór podyktowany jest zasobnością portfela. Jednak wybór zawsze należy do Inwestora.

audyt cieplo.app baner

Dobieramy
Sprzedajemy
Montujemy Serwisujemy

Pompa Ciepła - Powietrze-woda

4 argumenty pompy ciepla 1

Jedno urządzenie, które spełnia aż 3 funkcje: ogrzewa pomieszczenia, podgrzewa ciepłą  wodę użytkową oraz umożliwia klimatyzowanie pomieszczeń

Dofinansowania i dotacje do pomp ciepła

Otrzymaj dofinansowanie do instalacji pompy ciepła lub klimatyzacji 2023

Czyste powietrze 2023

Moje ciepło 2023

Program "Mój Prąd 5.0 2023"

Program "zmień piec" we Wrocławiu

Pracujemy z pasją

Zrealizuj
Swoje Marzenia z Naszą Firmą

Co jeszcze robimy...

Rozumiemy jak dużym wyzwaniem dla Państwa jest realizacja projektu z dziedziny nowych technologii takich jak nowoczesne instalacje, inteligentny dom, ogrzewanie,  pompy ciepła, fotowoltaika czy rekuperatory. Widzimy z jakimi problemami muszą się zmierzyć Inwestorzy każdego dnia zlecając i koordynując na budowie prace różnych ekip. Dlatego też zbudowaliśmy zespół wykwalifikowanych fachowców, oraz dedykowanych opiekunów klienta którzy pomogą wybrać właściwe rozwiązania i wraz z pozostałą ekipą wdroży je kompleksowo w Państwa inwestycji.

Na co dzień zajmujemy się wykonywaniem kompleksowo wszystkich instalacji tj. elektryki, fotowoltaiki, hydrauliki, ogrzewania, rekuperacji, klimatyzacji oraz montujemy kotłownie oparte na pompach ciepła lub kotłach gazowych, serwisujemy i uruchomiamy w/w urządzenia.

Nasze pozostałe usługi

Klienci indywidualni, deweloperzy, przedsiębiorcy

Sprawdź dlaczego warto nam zaufać?

Montaż instalacji wodnej i kanalizacyjnej ogrzewania podłogowego pomp ciepła i klimatyzacji w jednej czwartej Polski

Mapa montazy

Co mówią o nas nasi Klienci?


Poniżej kilka referencji od naszych Klientów

Super ! W Naszym domu montowała pompę ekipa Pana Mariusza. Pracowici, służyli fachowymi radami. Polecam tą firmę wszystkim, którzy chcą zmodernizować kotłownię


20181214 214528
Wiesław
Nieciszów

Jestem zadowolony z rozwiązań, które mi zaproponowali i z samego wykonania, zresztą wykonywał instalacje u mojego sąsiada i on tez bardzo sobie chwali. Polecam! .

panasonic 2
Marcin z
Mienic koło Wrocławia

Zdecydowanie polecam tę firmę. Atuty to: uczciwość, fachowość, terminowość jak również profesjonalizm i techniczna wiedza branży instalatorskiej a także doradztwo. To wszystko w przystępnej cenie, oczywiście z fakturą VAT.

Kasia Wieluń

42+

Klientów w 2022

Zamontowane Pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz pozostałe instalacje

99%

Zadowolonych Klientów

Dbamy o naszych Klientów.

26 480

Przejechanych Km w 2022

.

52+

Zamontowane Pompy

w 2022.

Kontakt

Wrocław 

(dolnoślaskie, wielkopolskie, opolskie)

Telefon  724 742 119

E-mail: biurowroclaw@pompyciepla24.com 

Złoczew / Sieradz 

(łódzkie, wielkopolskie śląskie, opolskie)

Telefon  792 007 378

E-mail: biuro@pompyciepla24.com 

social Media

Scroll to Top